przejdź do treści

W minioną niedzielę, 4 października miał miejsce kolejny koncert V Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Jesień Organowa - Chełmce 2020". Była to kolejna odsłona wydarzenia, organizowanego wspólnie przez Fundację "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Parafię pw. Narodzenia NMP w Chełmcach.

Koncert kameralny podzielony był na dwie części, jednak w obu wystąpili młodzi, polscy artyści. Pierwszy fragment koncertu wypełniły dźwięki instrumentów barokowych, co było zasługą pochodzącej z Kalisza Moniki Woźniak (klawesyn) oraz Aleksandry Wiśniewskiej (flet traverso). W repertuarze znalazły się utwory barokowe, wśród nich kompozycje J. S. Bacha czy G. P. Telemanna. W drugiej części koncertu wystąpił Adam Zając, laureat trzeciej nagrody w I Warmińskim Konkursie Organowym, dla którego koncert w Chełmcach był nagrodą konkursową. W wykonaniu młodego organisty z Krakowa uczestnicy koncertu usłyszeli 8 Sonatę skomponowaną przez J. Rheinbergera. Słowo o muzyce opowiedziała Izabela Pinczewska-Kubiak.

Wśród gości koncertu znaleźli się m.in. Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Mieczysław Łuczak - Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

Po drugim koncercie jesteśmy na półmetku festiwalowych wrażeń. Kolejne dwa koncerty zaplanowano na 18 października oraz 15 listopada - oba rozpoczną się o godz. 17:30. Najbliższy recital odbędzie się pod tytułem "Młody Jan Sebastian Bach - z Arnstadt do Lubeki", a wystąpi niemiecki organista Lars Schwarze

Wydarzeniem towarzyszącym "Jesieni Organowej" będą koncerty edukacyjne "Z organami w roli głównej", skierowane do dzieci i młodzieży uczącej się w okolicznych szkołach, które w tym roku odbędą się w formie zdalnej. Działania zaplanowano na 21 października o godz. 9:00 i 11:00, a zainteresowane szkoły oraz osoby prosimy o kontakt z Fundacją "Inicjatywa dla Opatówka": Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Przypominamy o stosowaniu się do aktualnych wytycznych i przepisów sanitarnych dotyczących wydarzeń kulturalnych.

Organizatorami Festiwalu "Jesień Organowa - Chełmce 2020" są Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach  Festiwal dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a Głównym Partnerem jest Fundacja PZU. Patronat honorowy objęli Arcybiskup Grzegorz Ryś - Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej, Hans Jörg Neumann - Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Początek strony