przejdź do treści

Inicjatywa obywatelska i związany z nią wolontariat mają istotne znaczenie dla rozwoju Wielkopolski. Angażują się w nie zarówno dorośli mieszkańcy Naszego regionu, jak i ci młodsi. Chcąc okazać wsparcie w propagowaniu takich właśnie aktywnych postaw, w czwartek 3 grudnia 2015 roku, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, równolegle miały miejsce trzy ciekawe wydarzenia. W jednym miejscu spotkali się uczestnicy zarówno spotkania informacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO), jak i Targów Szkolnych Kół Wolontariatu. Tego dnia nastąpiło również uhonorowanie laureatów konkursu „Barwy Wolontariatu”.

 

Wydarzenia w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy Alei Niepodległości 34 (UMWW), ruszyły już o godzinie 9.00. Po formalnych czynnościach rejestracji, w Sali Sesyjnej uczestnicy spotkania informacyjnego FIO zostali przywitani przez przedstawiciela organizatorów wydarzenia, Pawła Michałowskiego (Departament Organizacyjny i Kadr UMWW). Następnie rozpoczęło się pierwsze wystąpienie nt kampanii „Kilometry dobra” oraz „Dobry testament”, prowadzone przez panią Ewelinę Szeratics, managera kampanii z Polski Instytut Filantropii. Niechęć obywateli do spisywania testamentów oraz brak wiedzy jak taki dokument stworzyć jest bardzo dużym problemem i tworzy wiele niepożądanych sytuacji. Kampania miała na celu pokazanie, że napisanie testamentu jest bardzo łatwe i jednocześnie potrzebne – zapisy testamentowe mogą stanowić ważne źródło finansowania działalności dla organizacji pozarządowych.

Po krótkiej przerwie, w Sali Sesyjnej rozpoczęły się wydarzenia właściwe dla tematu spotkania, prowadzone przez panią Magdalenę Arczewską, eksperta oceniającego oferty w ramach FIO 2016. Słowem wyjaśnienia, FIO jest instrumentem programowym i finansowym zwiększającym dynamikę rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz przejawem, wypracowanej w partnerstwie publiczno-społecznym, troski o rozwój aktywności obywatelskiej i potrzeby wzmocnienia miejsca i roli trzeciego sektora w realizacji zadań publicznych.

W pierwszej kolejności mogliśmy posłuchać prelekcji wprowadzającej o tematyce FIO. Po zakończeniu, rozpoczęto prezentację Regulaminu konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2016 oraz zasad ubiegania się o dotację. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejną część informacji, tym razem przybliżającą logikę projektową projektów społecznych. Ostatnim dla tej części wykładem była prezentacja z zakresu sprawozdawczości.

W tym momencie, około godziny 13.00, nastąpiła przerwa dla wszystkich uczestników. W jej czasie istniała możliwość odwiedzenia stoisk Szkolnych Kół Wolontariatu oraz skorzystania z pysznego poczęstunku przygotowanego przez UMWW.

Równolegle, w sali obok oraz na I piętrze budynku UMWW, miały miejsce wydarzenia związane ze Szkolnymi Kołami Wolontariatu (SKW). Tuż po rozstawieniu stoisk, nastąpiło uroczyste otwarcie Targów SKW, w trakcie którego przedstawiona została idea projektu „Czy wolontariat to wariant dla Ciebie? Rozwój Szkolnych Kół Wolontariatu”, a goście i uczestnicy Targów SKW zostali przywitani przez znamienitych gości: panią Elżbietę Walkowiak (Wielkopolski Kurator Oświaty), panią Hannę Janowicz (Kierownik I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych, Wydział Oświaty UMP) oraz panią Annę Urbaniak (koordynator projektu).

Następnie rozpoczęła się część konferencyjna/seminaryjna. Najpierw uczestnicy Targów, mogli się spotkać z gośćmi z Organizacji Pozarządowych Przyjaznych Wolontariuszom: panią Karoliną Adamską (Prezes Zarządu Fundacji Mam Marzenie), panią Zuzanną Pietkiewicz (Koordynator Wojewódzki projektu Szlachetna Paczka) i Stowarzyszeniem Wiosna.

Drugą w cyklu była prezentacja dokonań i zrealizowanych działań przez SKW w ramach projektu „Czy wolontariat to wariant dla Ciebie? Rozwój Szkolnych Kół Wolontariatu”. W tej części wypowiedzieć się mogli sami zainteresowani, członkowie SKW.

Po zakończeniu prezentacji, około godziny 13.00, nastąpiła przerwa dla uczestników Targów, którzy również mogli skorzystać z przygotowanych przekąsek.

A zaraz po przerwie rozpoczęła się kulminacyjna część wydarzeń zaplanowanych tego dnia, mianowicie wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu „Barwy Wolontariatu”. O godzinie 13.15 w Sali Sesyjnej, pani Justyna Ochędzan (Prezes Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych ds. wolontariatu) oraz pani Lucyna Roszak (Wiceprezes Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych) uroczyście przywitały gości i uczestników wspomnianego konkursu, Targów SKW oraz Organizacji Pozarządowych Przyjaznych Wolontariuszom a następnie Pani Elżbieta Ruta-Solarska (Zastępca Dyrektor Departamentu Organizacyjnego i Kadr), Pani Justyna Ochędzan oraz Wojciech Zarzycki (Z-ca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej) wręczyli wolontariuszom statuetki, dyplomy oraz paczki z upominkami.

Na koniec przyszedł czas na zapowiedzianą niespodziankę dla wszystkich uczestników. Był nią niezapomniany koncert akustyczny, który nie tylko rozruszał wszystkich gości ale (i to dosłownie!) postawił Urząd na głowie – tak poważna instytucja na chwilę mogła się „wyluzować” J.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, żywo zainteresowany kwestiami społecznymi, zorganizował powyższe wydarzenia, które przyciągnęły bardzo wielu uczestników. Tak duże zainteresowanie, sprawami wolontariatu, szczególnie ze strony młodzieży, bardzo cieszy. Serdecznie Wszystkim dziękujemy za przybycie!

Początek strony