przejdź do treści
A- A A+

Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie zakończyło realizację projektu pt. „Seniorzy – nowe spojrzenie ku przyszłości”. Projekt realizowany był w ramach projektu grantowego „Oferta usług na rzecz włączenia społecznego osób zależnych”. Jego odbiorcami byli seniorzy i młodsze pokolenie z terenu Gminy Władysławów. W ramach projektu przeprowadzono cykl wykładów nt. ochrony środowiska, aktywności fizyczne i profilaktyki zdrowia.

 

Uczestniczyli w nich między innymi: Karol Kościelski przedstawiciel Fundacji "Pro- bios" z Konina, farmaceuci - Piotr Szmytka i Małgorzata Wagner, położna Iwona Siwek oraz lekarz rodzinny Alfred Rajczyk oraz Emilia Swenderska przedstawiciel firmy Souvre Internationale.  Prelegenci w sposób bardzo prosty i przystępny dla seniorów i młodszego pokolenia przekazywali wiedzę dotyczącą w/w zagadnień. Karol Kościelski podczas wykładu „Witamina D kluczem do zdrowia” mówił o zbawiennym wpływie witaminy D na zdrowie i aktywność fizyczną człowieka. Natomiast wykład Pana Karola pt. „Probio – zdrowy dom i ogród” przybliżył zebranym problem ochrony środowiska związany z używaniem środków chemicznych zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Natomiast tematyka poruszana  na  spotkaniach z farmaceutami oscylowała wokół leków. I tak Piotr Szmytka podczas swojego wykładu pt. „Medycyna niekonwencjonalna – wstęp do homeopatii" przybliżył zebranym na spotkaniu mało znane właściwości leków homeopatycznych. Również bardzo przydatny w życiu praktycznym w aspekcie naszego zdrowia okazał się wykład pt. "Interakcje z żywnością".

Małgorzata Wagner podczas wykładu „Konopie w leczeniu”  mówiła o mało znanej i drogiej terapii leczenia bólu za pomocą konopi leczniczej. Uczestnicy projektu dowiedzieli się między innymi o tym ,że w Polsce są trzy ośrodki leczenia bólu konopią leczniczą, a jeden z nich znajduje się w Koninie.
Położna  Iwona Siwek w swoim wykładzie pt. „Aktywność fizyczna osób dojrzałych. Leczenie dna miednicy” poruszyła problem nietrzymania moczu zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Przedstawiła przyczyny oraz skutki tego wstydliwego dla większości ludzi problemu. Zademonstrowała ćwiczenia , które należałoby wykonywać, aby w pewnym stopniu zminimalizować  przyczyny powstawania nietrzymania moczu. Zwróciła również uwagę na aktywność fizyczną, która w wieku dojrzałym ma ogromne znaczenia dla zdrowia i życia. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pakiet materiałów przygotowany przez firmę Hartmann, w którym znalazła się ulotkę zawierająca demonstrowane przez położną ćwiczenia oraz środki higieniczne niezbędne w tego typu problemach.

Lekarz rodzinny pan Alfred Rajczyk wygłosił wykład pt.” Choroby cywilizacyjne”, w którym  omówił przyczyny większości chorób wieku starczego, uznanych za choroby cywilizacyjne.  Zebrani na spotkaniu dowiedzieli się  również, jak im zapobiegać. Lekarz podkreślał bardzo duże znaczenie aktywności fizycznej – ruchu w zdrowym stylu życia . 
Emilia Swenderska przedstawicielka firmy Souvre Internationale  podczas swojego wykładu przybliżyła zebranym na spotkaniu właściwości i wpływ kolagenu naturalnego na urodę i zdrowie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się ,że  kolagen  oprócz właściwości wpływających na poprawę ogólnej kondycji każdego typu skóry, włosów oraz paznokci, a także oprócz właściwości spowalniających proces starzeniowy skóry, swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce leczniczej. Wykorzystywany jest przede wszystkim przy leczeniu różnego rodzaju chorób skóry, np. AZS, łuszczyca oraz przy chorobach stawów. Przyspiesza proces gojenia się ran, wspomaga redukcję cellulitu.

Odbyły się także trzy spotkania w ramach „Kawiarenki  dyskusyjno – filmowej”. Na potrzeby  realizacji tego zadania została wykupiona licencja na jednorazową projekcję filmów dokumentalnych takich jak : „Taniec z Marią” reż. Ivan Gergolet, , „Był sobie las”  reż.  Luc Jacquet oraz „Życie Jones” reż. Lorenz Knauer .  Podczas tych spotkań zostały wyświetlone uczestnikom projektu w/w filmy . Ich tematyka  związana była ściśle z ochroną środowiska. Spotkania przebiegały pod czujnym okiem edukatora filmowego pani Katarzyny Czubińskiej, która po każdej projekcji prowokowała seniorów i wolontariuszy do dyskusji i wymiany zdań na temat poruszanych w nich problemów. Dyskusje te czasami były  bardzo burzliwe i świadczyły o żywym odbiorze dzieł.

Projekt został zakończony wyjazdem uczestników  do Uniejowa na Termy, gdzie mogli nie tylko przyjemnie, ale też aktywnie i zdrowo spędzić wspólny czas, co było zgodne z duchem i głównymi założeniami projektu.

Wszystkie działania projektowe przebiegały wg wcześniej ustalonego harmonogramu.  Odbywały się raz w tygodniu od października do końca grudnia, miały charakter otwarty i były bezpłatne. Tematyka poruszana na spotkaniach cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, o czym świadczy liczba osób uczestniczących w spotkaniach. łącznie w spotkaniach uczestniczyła grupa  200 osób w wieku 60+ oraz 10 wolontariuszy - młodzieży ze Szkoły Podstawowej we Władysławowie.

W ramach projektu zakupiono 1500 sztuk „Pudełek Życia”. Część z nich trafiła do sołtysów wsi   Gminy Władysławów, część do Ośrodków Zdrowia we Władysławowie i Wyszynie. Pudełka w liczbie 300 sztuk zostały rozprowadzone po mszy świętej we Władysławowie i Wyszynie przez młodzież  szkolną.

Zakup  Pudełek Życia i przekazanie ich seniorom i osobom  samotnym z naszej gminy  miał na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki, nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach.

Działaniami wspierającymi był zakup krzeseł i stołu konferencyjnego oraz rzutnika i  ekranu projekcyjnego, które  zostaną wykorzystane podczas kolejnych spotkań oraz pozwolą na dalsze działania.

 

Koordynator projektu – Beata Modrzejewska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów
Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie

Początek strony