przejdź do treści
A- A A+

maszglosssss

Chcesz zmieniać swoją okolicę? Chcesz działać? Dołącz do Akcji Masz Głos! Ruszył nabór do ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Jej uczestniczki i uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, odkrywają ważne postaci ze swoich okolic – słowem… robią wszystko co sprawia, że życie w ich lokalnej społeczności staje się lepsze. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia. Każdy może dołączyć!

- Akcja Masz Głos to jedyna akcja, która angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Organizowana jest, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy– podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska.

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa do 30 września. Dla zainteresowanych zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o samej akcji, a także o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego – zachęcają organizatorzy.

Szkolenie w województwie wielkopolskim odbędzie się 20 września (środa) w godzinach od 10:00 do 16:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (sala posiedzeń nr 2) w Poznaniu przy Al. Niepodległości 34.

W programie spotkania m.in.:
1) Wprowadzenie do Akcji Masz Głos - informacje o edycji 2017/2018, jak pomagamy, możliwe wsparcie w ramach akcji
2) Akcja Masz Głos - przykładowe działania, dobre praktyki
3) Szkolenie pt. Partycypacja społeczna w rozwoju lokalnym.
Podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo; ciała dialogu, zadania JST; rola radnych). Omówienie różnych narzędzi współpracy - budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna, petycja.
4) Konsultacje indywidualne

Zachęcamy do zapisania się na jedno ze spotkań w dogodnej dla siebie lokalizacji wypełniając ten formularz: http://bit.ly/2gDIEej

- Od 2002 roku akcja objęła 680 (27%) gmin w całej Polsce i w każdej z nich działy się fantastyczne rzeczy. Również w naszym regionie możemy pochwalić się aktywnymi uczestnikami akcji w tym także laureatami nagrody Super Samorząd.Młodzieżowa Rada Gminy z Lisewa zdobyła nagrodę w poprzedniej edycji akcji, a Stowarzyszenie Zamek z Biedruska otrzymało nominację. Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Biblioteka Miejska im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie, Stowarzyszenie EZG ze Zgierza, Stowarzyszenie Czysta Nekla oraz Nowotomyski Alarm Smogowy i Niezależne Forum Nowego Tomyśla– mówi koordynator akcji zwojewództw: kujawsko-pomorskie, łódzkie i wielkopolskie, Iwona Janicka.

W akcji Masz Głos w edycji 2016/2017 wyróżnienie zdobyło Stowarzyszenie Czysta Nekla za aktywną postawę w zakresie rozwoju konsultacji społecznych wśród mieszkańców gminy, w szczególności za zaangażowanie w proces decyzyjny w zakresie przeznaczenia kompleksu pałacowego wykupionego przez gminę w wyniku pozytywnie zakończonego referendum lokalnego ora zNowotomyski Alarm Smogowy/Niezależne Forum Nowego Tomyśla za aktywną i konsekwentną postawę oraz włączenie lokalnych środowisk, w tym władzy lokalnej, w realne działania na rzecz ochrony środowiska w gminie, która od wielu lat wysoko plasowała się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych gmin w Wielkopolsce. Nominowane do nagrody Super Samorząd było Stowarzyszenie Zamek z Biedruska za wprowadzenie uchwały inicjatywy lokalnej wypracowanej w ramach cyklu kawiarenek obywatelskich oraz zdobycie poparcia dla inicjatywy wśród radnych gminy.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jakbudować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Rejestracja oraz szczegółowe informacje o akcji i szkoleniach wojewódzkich na stronie www.maszglos.pl

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego. Na terenie województwkujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego partnerem jest Fundacja Aktywności Lokalnej. Pozostali partnerzy w kraju to: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides,Stowarzyszeniem Homo Faber,Stowarzyszeniem POLITES.

 

Kontakt:

Fundacja Aktywności Lokalnej, ul. Chłapowskiego 15/1, 61-503 Poznań

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: +48 663 83 63 73

 

Masz Głos to ogólnopolska akcja w ramach której mieszkańcy i mieszkanki we współpracy z władzami samorządowymi działają na rzecz najbliższego otoczenia. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 2000 grup, organizacji i instytucji z prawie 1000 gmin w całej Polsce.Więcej informacji na temat akcji na stronie www.maszglos.pl.

Początek strony