przejdź do treści
A- A A+

 wiciZngoMale


logo wssk2Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego zaprasza na uroczystość poświęconą wągrowieckim Żydom w czwartek 25 maja 2017 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00 na lapidarium przy Jeziorze Durowskim w Wągrowcu.

 Wydobycie z dna rzeki Wełny fragmentów macew pochodzących z dawnego kirkutu zainspirowało członków Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego do przypomnienia dziejów zamieszkałej od XVIII wieku w Wągrowcu i okolicach społeczności żydowskiej.
Wielomiesięczne poszukiwania materiałów na ten temat zaowocowały przygotowaniem projektu, którego efektem jest uroczystość pod hasłem "Wągrowieccy Żydzi - Ślady (nie)pamięci". Odbędzie się ona 25 maja 2017 roku, w rocznicę oficjalnej likwidacji przez władze komunistyczne miejscowego cmentarza żydowskiego.

W programie uroczystości przewidziano umieszczenie macew w lapidarium przy Jeziorze Durowskim, spacer po mieście wytyczonym przez uczniów wągrowieckich szkół szlakiem jego żydowskich mieszkańców, koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu lokalnych artystów i młodzieży szkolnej, prezentacja okolicznościowej wystawy oraz wspólne odczytanie imion i nazwisk Ofiar Holokaustu - "Pamiętając dla przyszłości".
Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w cykl budujących płaszczyznę dialogu kultur działań edukacyjnych i kulturalnych Stowarzyszenia. Dzięki niemu dopisujemy jeszcze jeden fragment zapomnianej historii naszego miasta, powiatu, regionu.


sladyniepamieci

Początek strony